

praktyka widzenia
opis projektu, kredyty,,,,,
Projekt partycypacyjny z udziaÅ‚em osób z wadÄ… wzroku wchodzi w dialog z kanonicznym dzieÅ‚em w historii sztuki „TeoriÄ… widzenia” WÅ‚adysÅ‚awa StrzemiÅ„skiego, którego 70. rocznica Å›mierci przypada w tym roku.
​
StrzemiÅ„ski poÅ›wiÄ™ca swojÄ… książkÄ™ historii sztuki rozumianej jako rozwój Å›wiadomoÅ›ci wizualnej, charakterystycznej dla spoÅ‚eczeÅ„stw kolejnych epok. SwojÄ… opowieść o tym, co w sztuce najważniejsze, opiera na wzroku, wzroku i sposobie interpretacji tego, co widziane, analizujÄ…c także dziaÅ‚anie samego zmysÅ‚u wzroku. Temat miaÅ‚ dla niego znaczenie osobiste, gdyż sam artysta musiaÅ‚ zmagać siÄ™ z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… jednego oka i poważnÄ… wadÄ… wzroku drugiego.
Dla twórców twórczość StrzemiÅ„skiego jest punktem wyjÅ›cia do stworzenia spektaklu teatralnego, którego jedna z najważniejszych warstw – wizualność – może zostać zakwestionowana ze wzglÄ™du na udziaÅ‚ w projekcie osób z dysfunkcjÄ… wzroku.
​
Zarówno w sztukach wizualnych, jak i w teatrze wzrok jest podstawowym zmysÅ‚em odbioru. Odkrywanie innych możliwoÅ›ci, innych perspektyw, a jednoczeÅ›nie wymiana doÅ›wiadczeÅ„ poprzez spotkanie dwóch różnych oczu – tego, który widzi i tego, który widzi zupeÅ‚nie inaczej – może skÅ‚onić twórców do zbudowania historii, której StrzemiÅ„ski być może nie do koÅ„ca przemyÅ›laÅ‚. Nie bÄ™dzie to jedna, ale liczne teorie widzenia, w zależnoÅ›ci od tego, kto opowiada, co widzi lub chce zobaczyć.
​
Skoro StrzemiÅ„ski twierdziÅ‚, że każda epoka patrzy na Å›wiat inaczej i perspektywa ta ciÄ…gle siÄ™ zmienia, to jak my – ludzie XXI wieku – powinniÅ›my patrzeć na Å›wiat? Åšwiat jest niesamowicie zÅ‚ożony, niejednorodny, skomplikowany, wielowymiarowy, ale też coraz bardziej zaskakujÄ…cy i niepokojÄ…cy. Åšwiat zalany niewyobrażalnÄ… iloÅ›ciÄ… obrazów otaczajÄ…cych nas z każdej strony. Jakiego wrażliwego spojrzenia potrzebujemy dzisiaj? Jak spojrzeć na drugiego czÅ‚owieka w sposób empatyczny i nieszkodliwy? Czego możemy dowiedzieć siÄ™ o dzisiejszym Å›wiecie, patrzÄ…c na niego oczami osób z wadÄ… wzroku? Czego jako osoby widzÄ…ce nie widzimy, a za czym tÄ™sknimy? Wreszcie: jak dziÅ› tworzyć sztukÄ™ wizualnÄ… i teatr, aby nie byÅ‚y ekskluzywne?
reżyseria: Wojtek Rodak
tekst i dramaturgia: Michał Buszewicz
scenografia i kostium: Katarzyna Pawelec
muzyka: Karol Nepelski
choreografia: Tobiasz Sebastian Berg
choreograficzna asystentura: Wojciech Rybicki
scenograficzna asystentura: Monika Maurycy
inspicjent: Agnieszka Choińska
kurator projektu "młodzi i teatr": Remigiusz Brzyk
producent: Kamila Wysocka
wykonawcy:
Monika Buchowiec
Magdalena Kaszewska
Paweł Kos
Arnold Osiecki (gościnnie)
Linda Rojewska (gościnnie)

tr,,aiiiiler,
galeria,zdjęć














